Wisła i okolice

Góralska stolica Beskidu Śląskiego

W Wiśle nie ma czasu na nudę. Atrakcje turystyczne i krajobrazowe uzupełnia bogata oferta rekreacyjna, sportowa i kulturalna. Do tego należy dodać szeroką gamę wyjątkowych propozycji gastronomicznych opartych na regionalnej kuchni góralskiej. Nie sposób wymienić wszystkie wiślańskie atrakcje, ale warto przynajmniej o kilku podstawowych powiedzieć parę słów. Być może zachęcą one Państwa do aktywnego i wszechstronnego wypoczynku w naszych gościnnych, beskidzkich progach.

Muzealnie

Wszystkich zainteresowanych historią Beskidu Śląskiego namawiamy do odwiedzenia kilku ciekawych muzeów, w których można zobaczyć nie tylko eksponaty związane z kulturą regionu, ale także z jego największym bogactwem, jakim jest narciarstwo i bohater Wisły Adam Małysz

Muzeum Beskidzkie znajduje się w dawnej karczmie z 1794 roku. Znajdują się w nim eksponaty związane z codziennym życiem górali śląskich, jak i bogata kolekcja strojów ludowych oraz malarstwa,

Muzeum Narciarstwa – usytuowane jest w obiekcie „Ziemowit”. Znajdują się tam narty z przełomu XIX i XX wieku, a także specjalna atrakcja – narty, na których Adam Małysz zdobył Mistrzostwo Polski.

Chata Kocyana – to z kolei wyjątkowa osobliwość etnograficzna Beskidu Śląskiego. Jest to dom twórcy ludowego Jana Kocyana przeniesiony z Wisły Czarnego na Nowe Osiedle i pieczołowicie odtworzony. Obecnie znajduje się tam Dom Pracy Twórczej artysty, a także zgromadzony został przeróżny sprzęt codziennego użytku z dawnych czasów.

Izba Leśna na Przysłopiu – to najstarszy drewniany budynek w Wiśle, służący jako schronienie dla myśliwych polujących w tym rejonie na głuszce.

Rezydencja Prezydenta RP – powstała w Wiśle – Czarnym na stoku Zadniego Gronia. Jest to dar ludu śląskiego dla głowy państwa, który powstał w latach 1929-31. Do dziś służy jako zimowa rezydencja kolejnych prezydentów RP, a dolny zamek na co dzień jest wykorzystywany jako restauracja i hotel.

Galeria Sportowe Trofea Adama Małysza – usytuowana jest na Oazie, tuż obok ronda. Znajdują się tam wszystkie najważniejsze puchary i medale zdobywane przez najlepszego polskiego skoczka narciarskiego, między innymi z igrzysk olimpijskich w Salt Lake City czy Vancouver, z Mistrzostw Świata, a także Kryształowe Kule zdobyta przez bohatera Wisły w Pucharze Świata. Warto dodać, że w Domu Zdrojowym przy pl. Hoffa 3 znajduje się także wyjątkowa figura Adama Małysza wykonana z białej czekolady. Została ona wykonana przez Stowarzyszenie Cukierników RP w 2001 roku. Ma 2,5 metra wysokości i waży 330 kg.

 

 

Turystycznie

Wisła i okolice to także przepiękne miejsca krajobrazowe, które cieszą oko każdegoturysty i są prawdziwą wizytówką Beskidu Śląskiego

Kaskady Rodła – jest to najpiękniejszy w okolicy zespół naturalnych progów wodnych w Beskidach. Ich wysokość waha się od 0,5 do 5 metrów. Dodatkową ozdobą tego miejsca są świerki i sosny, których wiek szacowany jest na 170 lat,

Wieża widokowa na Baraniej Górze – to miejsce, z którego roztacza się przepiekny widok na całe Beskidy, a przy dobrej widoczności można też zobaczyć Tatry.

Kolej linowa – znakomitą atrakcją są też czynne także latem koleje linowe, które wywiozą zainteresowanych na Stożęk, Soszów, Cieńków lub do Nowej Osady, skąd każdy turysta może się udać na pieszą wyprawę jednym z licznych szlaków turystycznych.

Szlak Habsburgów – to wyjątkowy szlak turystyczny liczący 20 km prowadzący turystę do miejsc, w których zaznaczona została obecność arcyksiążąt habsburskich. Wraz ze swoimi gośćmi w okresie przedwojennym często odwiedzali oni okolice Babiej Góry polując w tamtejszych lasach. Wytyczone przez nich leśne ścieżki oraz pozostawione liczne zameczki myśliwskie stały się podstawą do stworzenia tej malowniczej trasy.

Skocznia im. Małysza - niezwykłą atrakcją WIsły jest przepiękny widok roztaczający się ze skoczni narciarskiej im. Adama Małysza. Nie wjechać na skocznię, to jak pojechać do Rzymu i nie zobaczyć papieża. Skocznia w Wiśle Malince ma 134 metry wysokości i punkt konstrukcyjny K 120. Może pomieścić nawet 10 tysięcy widzów. Od kilku lat odbywają się tu zawody Pucharu Świata. Obiekt wyposażony jest w wyciąg krzesełkowy czynny cały rok. A co najważniejsze, dostarcza niezapomnianych wrażeń, gdy stanie się na jej szczycie.

Zapora w Wiśle Czarnym - dla tych z Państwa, którym oprócz gór bliska jest także woda, mamy propozycję wycieczki na zaporę w Wiśle Czarnym. Zbudowana na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych spiętrza wody Białej i Czarnej Wisełki. Ma powierzchnię 40 hektarów i pięknie wkomponowuje się w otaczające ją góry. Zapora ma 36 metrów wysokości i 280 metrów długości. Jest drugą, co do wielkości tamą w Polsce.

 

Ekstremalnie i kulturalnie

Wisła posiada także bogatą ofertę dla osób poszukujących adrenaliny. Można tu zarówno spróbować swych sił w jeździe off roadowej, jeździe quadem, a także w wyjątkowej dyscyplinie zwanej zorbingiem.

Nie ma również praktycznie tygodnia, aby w Wiśle nie było zaplanowane jakieś wydarzenie kulturalno – rozrywkowe, łącznie z występami zespołów kabaretowych czy piosenkarzy znanych z polskiej estrady.

Zachęcamy do lektury na stronie www.wisla.pl , gdzie znajdziecie Państwo zawsze aktualne kalendarium wszelkich wydarzeń turystycznych, sportowych, rekreacyjnych i kulturalnych i życzymy Państwu wielu niezapomnianych chwil spędzonych w Wiśle,